Manuál voliče aneb JAK NA TO – volby do zastupitelstev obcí 2018

10.09.2018

Komunální volby, volby do zastupitelstev obcí se budou konat 5. a 6. října 2018.

  • Volební urny se otevřou v pátek 5. října 2018 ve 14.00 a uzavřou ve 22.00.
  • V sobotu 6. října se otevřou v 8.00 a uzavřou ve 14.00.

Volit může každý občan, který v době konání voleb dosáhl alespoň 18 let. K volbám je nutné přijít s platným občanským průkazem nebo pasem. V komunálních volbách nelze volit na voličský průkaz!

Jak to vypadá u nás v Mokré - Horákově?

Letos nás čeká rekordní počet kandidátů! O vaše hlasy se uchází 120 kandidátů z pěti politických stran, jedné koalice politických stran a dvou sdružení nezávislých kandidátů, je tedy z čeho vybírat!!!

Zastupitelstvo naší obce Mokrá - Horákov se skládá z 15ti členů, tolik tedy může volič udělit maximálně hlasů.

Jsou tři možnosti, jak toto provést:

  • Volič zaškrtne na volebním lístku křížek u názvu strany, hnutí nebo sdružení - tím dává svých 15 hlasů jen tomuto subjektu
  • Volič vybere a zaškrtne na hlasovacím lístku 15 kandidátů z různých stran, sdružení a hnutí - dává tedy svých 15 hlasů konkrétním osobám
  • Kombinace dvou výše zmíněných způsobů - volič zaškrtne křížek u názvu strany a k tomu u jiných stran několik dalších kandidátů. Počet těchto kandidátů, zaškrtnutých jinde je odečten od 15 - zbývající počet hlasů získává zaškrtnutá strana. Příklad: zaškrtnu JINAK sdružení nezávislých kandidátů a další tři kandidáty v jiných stranách. Tito tři kandidáti dostanou každý po jednom hlasu a JINAK se tři hlasy odečtou, dostane tedy 12 hlasů.

S chutí do toho a půl je hotovo. Věříme, že budete své hlasy rozdávat uváženě a s rozmyslem. Přece jen máte ve svých rukou rozvoj a hospodaření naší obce, místa, které máme rádi a na kterém nám záleží.