Tři kroky k lepšímu třídění odpadu

30.06.2019

Je to věda. Vždy je nějaká pochybnost o tom, kam co patří. Navíc nádoby na tříděný odpad jsou dál než na směsný, netříděný. A přesto velmi dobře třídíme. Tak o tom alespoň hovoří výsledky celorepublikových statistik. Ale jak je to u nás v Mokré-Horákově? Můžeme si i my plácat po rameni?

I přes zlepšující se výsledky ve třídění pořád platí, že z celkového množství odpadu ho v ČR třídíme asi jen 20%. Směsný odpad, tedy 80% toho, co vyprodukujeme, putuje na skládky nebo do spalovny. Je tedy stále na čem pracovat. Většina z nás nemá kapacity na celonárodní nebo regionální úrovni ovlivnit třídění odpadu. Ale můžeme změnit svoje chování, ovlivnit svoje děti, kamarády nebo sousedy.

Co můžeme zlepšit u nás?

Víte, že pokud do kontejneru naprší, papír je znehodnocen a dá se obtížně zrecyklovat? Prosím, všímejte si svého okolí, i tak malá věc jako zavření kontejneru může proměnit odpad na kvalitní surovinu k recyklaci a naopak.

Víte, že důvodem našich přeplněných kontejnerů jsou u nás nerozložené kartónové krabice? Složením či sešlápnutím odpadu uděláte místo pro další papír. To samé platí o plastu.

Víte, že zpětným odběrem tříděného odpadu získává obec zpět část svých nákladů, které platí za náš odpad? Tříděním tedy částečně redukujeme náklady za jeho svoz.

O místních podmínkách systému sběru tříděného odpadu vždy rozhoduje obec, a proto se všude třídí jiným způsobem? Jak je to u nás?

Třídit, neplýtvat, předcházet vzniku odpadů

Každý z nás občas přemýšlí o tom, kolik odpadu vyprodukuje. Pokud nepovažujete i cestu k popelnici za zdravotní vycházku, jistě se občas zamyslíte nad vlastní produkcí odpadu. Po kolikáté už tento týden vynáším koš? Odpadu je hodně. Málokdo z nás žije životním stylem "Zero waste", tedy nulového odpadu. Neplýtvat a omezit ten zbytečný je jednoduché.

  • Pijte kohoutkovou vodu
  • Omezte odběr letáků v papírové formě
  • Kupujte nebalené potraviny - zeleninu a ovoce na váhu a do vlastního sáčku, maso od řezníka spíš než v plastové vaničce
  • Dejte přednost obalům ze skla
  • Nakupujte do vlastní tašky
  • V restauraci si jídlo nechte zabalit s sebou do vlastní dózy
  • Kupujte větší balení

Pro někoho třídění odpadu vyžaduje příliš úsilí. Pro jiného je to každodenní součást života. Já bych si přála, aby takových lidí bylo stále víc.